A szakszervezetek figyelmeztető sztrájkot hirdettek, jelezve, hogy a közigazgatás sorsa veszélybe került.

További szakszervezetek fejezték ki aggodalmukat a kormány közigazgatási reformjával kapcsolatban, hiszen az előre jelzett átszervezések komoly aggályokat vetnek fel. Ennek következtében már figyelmeztető sztrájk bejelentésére is sor került.

A Közigazgatási Szakszervezetek Országos Szövetsége (FNSA) "nekrológ" címmel adta közre legfrissebb nyilatkozatát, amelyben éles kritikát fogalmaz meg a helyi önkormányzatokkal szemben. Kijelentéseik szerint a kormány a felelősségre vonás, reformok és hatékonyság ígéretével valójában "politikai tisztogatást" hajt végre. "A román kormány elbocsátja a helyi közigazgatásban dolgozó közszolgáltatókat és alkalmazottakat, sőt, a központi közigazgatás munkatársait is, hogy az általuk végzett feladatokat pártközeli vállalkozásokra bízzák. Ezek a vállalatok már türelmetlenül várják, hogy hozzáférjenek a költségvetési forrásokhoz" - fogalmaztak az Alfa Kartelhez tartozó érdekképviseleti csoport tagjai.

Sokak véleménye szerint ezek a vállalatok hamarosan szakmai szaktudásra tesznek szert, mivel a kiszervezett szolgáltatások terén nincsenek szigorú költségvetési korlátok. A helyi közigazgatás "cinikus leépítéséről" esik szó, hangsúlyozva, hogy az ágazat már eddig is alulfinanszírozott volt, és évek óta nem történt új munkaerő-felvétel.

Felrótták a kormánynak azt is, hogy miközben "kompetens személyzetet" akarnak, nem biztosítottak továbbképzéseket az alkalmazottaknak. Szerintük ez is lehetőséget teremt arra, hogy az intézményvezetők kiszervezzék a feladatot, még ha az többe is kerül majd, mintha megtartanák az alkalmazottakat.

A közleményben kiemelték, hogy Ilie Bolojan kormányfő korábban polgármester és megyei tanácselnök volt, ezért is megdöbbentőnek tartják azon javaslatát, amely szerint a köztisztviselők több önkormányzatnak is dolgozhatnak, amennyiben azt a munka mennyisége megengedi. A szakszervezet szerint ezáltal a helyi önkormányzatok munkaerő-közvetítő ügynökségekké alakulnak, és bizonyosan igénybe vesznek majd magáncégeket.

Románia egyre gyorsabb ütemben távolodik el a modern, európai szintű helyi közigazgatás értékeitől, és a közigazgatás privatizálására készül, természetesen olyan "magáncégek" közreműködésével, amelyek szoros politikai kapcsolatokkal bírnak. Számukra a reform a közszolgálati munkatársak adminisztratív és politikai "eltávolítását" jelenti, lehetővé téve más entitások számára, hogy hozzáférjenek az állami forrásokhoz. A dolgozókat kompetenciahiányra hivatkozva bocsátják el, anélkül hogy valós, objektív értékeléseket végeznének, miközben megsértik a jogi és alkotmányos jogaikat, beleértve a kollektív szerződések rendelkezéseit is. A véleményük szerint a reform jelenlegi formája nem csupán gyengíti, hanem szándékosan aláássa a helyi közigazgatást. "A hatékonyság helyett a magánérdekekhez való függőség, a kompetencia helyett pedig az engedelmesség válik dominánssá" - mondták, hangsúlyozva, hogy nem maradnak tétlenek.

Nem nézi tétlenül a Romániai Községi és Városi Önkormányzati Alkalmazottak Országos Szakszervezete (SCOR) sem, amely szerint a tervezett intézkedések romba döntenék az összeomlás szélén álló községi önkormányzatokat. Emiatt hétfőn bejelentették, hogy szerdán 11 és 13 óra között figyelmeztető sztrájkot tartanak, jövő héten pedig általános sztrájkba lépnek a polgármesteri hivatalok alkalmazottai és a szociális ellátásban dolgozók, ha a kormány nem ül tárgyalóasztalhoz a képviselőikkel.

Az SCOR elnöke, Dan Cârlan szerint nem kivitelezhető a kormányfőnek az a javaslata, hogy egy köztisztviselő két-három önkormányzatnál is vállaljon munkát részmunkaidőben, ugyanakkor az Agerpres beszámolója szerint bírálta az önkormányzatok finanszírozási rendszerét is, amelyik "teljesen rossz alapokra" épül. Szerinte elsősorban ezen kellene változtatni "a tisztességtelen és igazságtalan támadások" helyett. "Bár Románia területének 85 százalékát a községek és falvak teszik ki, a városok és megyei jogú városok több pénzt kapnak a költségvetésből" - érvelt Dan Cârlan.

Emlékezetes, hogy miután Ilie Bolojan miniszterelnök pénteken bejelentette a tervezett átszervezéseket a Törvény Ereje Országos Szakszervezet is bírálta azt. Jelezték: tiltakozó akciókat szerveznek, ha azokat az intézkedéseket valódi vita nélkül vezeti be a kabinet.

Related posts