Tizenkét amerikai állam pert indított Trump vámintézkedései ellen.

Álláspontjuk szerint az elnök nem rendelkezik a vámok kivetéséhez szükséges jogkörrel, ami ráadásul jelentős terhet jelent az amerikai vásárlók számára is.

Tizenkét állam szerdán jogi lépéseket tett a Trump-kormányzat ellen az amerikai nemzetközi kereskedelmi bíróságon New Yorkban. A felperesek véleménye szerint Trump vámpolitikája nemcsak törvénytelen, hanem zűrzavart is teremt az amerikai gazdaságban, ezért a vámtarifák azonnali felfüggesztését követelik - számol be róla a Guardian.

A kereset megfogalmazása szerint Donald Trump politikai döntései inkább az elnök személyes kedvteléseit tükrözték, mintsem hogy a törvényes hatalom ésszerű és felelősségteljes gyakorlásának megfeleltek volna.

Trump korábban a vámok bevezetésénél egy nemzetközi gazdasági jogszabályra, az International Emergency Economic Powers Act (IEEPA) néven ismert törvényre hivatkozott. Az érintett államok azonban azzal érvelnek, hogy ez a vészhelyzetekre vonatkozó jogszabály nem biztosít felhatalmazást az elnöknek arra, hogy önkényesen vámokat állapítson meg. Ennek következtében arra kérik a bíróságot, hogy nyilvánítsa jogellenesnek a vámokat, valamint akadályozza meg, hogy a kormányzati hivatalok és tisztviselők érvényt szerezzenek azoknak.

A Trump ellen pert indító államok közé tartozik Oregon, Arizona, Colorado, Connecticut, Delaware, Illinois, Maine, Minnesota, Nevada, Új-Mexikó, New York és Vermont. Ezen államok képviselői úgy vélik, hogy vámokat kizárólag a Kongresszus jogosult kivetni. Az elnök, a hivatkozott jogszabály értelmében, csak akkor térhet el ettől a szabálytól, ha olyan "szokatlan és rendkívüli fenyegetés" merül fel, amely külföldről érkezik.

A Guardian beszámolója szerint a múlt héten Kalifornia kormányzója, Gavin Newsom is hasonló lépésre szánta el magát, amikor a vámpolitikával összefüggésben pert indított a Trump-kormányzat ellen. Newsom arra hivatkozott, hogy az Egyesült Államok legnagyobb importőreként az állam milliárd dolláros bevételektől eshet el. A Fehér Ház szóvivője, Kush Desai reagálva a kormányzó keresetére, hangsúlyozta, hogy a kormány elkötelezett amellett, hogy minden lehetséges eszközt – a vámoktól kezdve a tárgyalásokig – bevet a helyzet kezelésére, amely az amerikai ipart sújtja, és ezzel a munkavállalóinkat is hátrányos helyzetbe hozza.

Az új, tizenkét állam által indított pert pedig "boszorkányüldözésnek" nevezte, illetve közleményében kitért ara is, hogy a illegális migráció, a határon átáramló fentanyl és az USA éves áruforgalmi deficitje is nemzeti vészhelyzetnek minősül - írta meg a CNN.

Related posts