Több mint kétszázezer háztartás számára válhat kedvezőbbé a távfűtés díja.

A program célja, hogy a támogatásra jogosult háztartások körülbelül 410 ezerének közel felében lehetőséget biztosítson korszerű mérési rendszerek kialakítására, mindezt saját források bevonása nélkül. A pályázat keretében lehetőség nyílik távolról leolvasható fűtési költségmegosztó eszközök beszerzésére és telepítésére, valamint a meglévő készülékek cseréjére, vagy azok távolról leolvashatóvá tételére. Emellett a távfűtéssel rendelkező lakóépületek számára is elérhető a rendszerhez szükséges adatgyűjtők telepítésére vonatkozó vissza nem térítendő támogatás. Továbbá, a pályázat keretében támogatható a termosztatikus radiátorszelepek és alsó elzáró szerelvények felszerelése is, mint választható elem.
Az ötmilliárd forintos keretösszegből pályázók minimum százezer, maximum pedig 120 millió forint támogatást nyerhetnek el. A benyújtott kérelmeket a területi szempontoktól függetlenül, a beérkezésük sorrendjében fogják elbírálni. A támogatott projektek megvalósításának legkésőbbi határideje 2026 végére tehető - tájékoztatott az Energiaügyi Minisztérium.
A vissza nem térítendő forrással támogatott fejlesztések nem terhelik meg a családok pénztárcáját. A lakók a jövőben nem a légköbméterrel vagy az alapterülettel, hanem tényleges felhasználásukkal arányosan fizetnek a távfűtésért. A folyamatosan nyomon követhető adatok tudatosabb fogyasztást tesznek lehetővé, ami a rezsikiadások csökkenéséhez vezethet.
A kormány jelentős anyagi forrást biztosít az iparági vállalkozások számára a rendszerek modernizálása és környezetbarát megoldásokra való átállás érdekében a Jedlik Ányos energetikai program keretében. Jelenleg elérhető a távhőszolgáltatók számára kiírt 45 milliárd forintos pályázati lehetőség, amely a hatékonyságot növelő infrastruktúra fejlesztésekre használható fel. Júliusban pedig újabb 51 milliárd forintos pályázat nyílik meg a távhőtermelők számára, amelynek célja a földgáz helyettesítése megújuló energiaforrásokkal. Ez a nyár tehát összesen több mint 100 milliárd forintnyi támogatás révén ösztönzi a távfűtés korszerűsítését, hogy a rendszer költséghatékonyabb és környezetbarátabb módon működhessen.