Történelmi fordulat következett be a Manchester City háza táján: egy edző, aki saját magát bántalmazza, valósággá vált, ami eddig a legvadabb álmainkban sem szerepelt. Az elképzelhetetlen események láncolata most elindult – de vajon milyen irányban folyta
A 21. század egyik kiemelkedő futballklubja, a Manchester City, újabb szomorú rekordot döntött meg, miután történelmi vereséget szenvedett el a Feyenoord ellen a Bajnokok Ligájában. Pep Guardiola, a csapat vezetőedzője, láthatóan egyre nehezebben viseli a közelmúlt megpróbáltatásait, és már saját magának is nehezen tudja elmondani a kudarcokat. De vajon van még mélyebb pont, ahonnan vissza lehetne térni?
Amióta Pep Guardiola a Manchester City edzője, a csapat a világ legjobb klubjai közé emelkedett. Az elmúlt nyolc évben hatszor lett angol bajnok, ráadásul a tavalyi címvédéssel zsinórban negyedszer végzett a tabella élén, a 2022/2023-as szezonban pedig a hőn áhított Bajnokok Ligája-győzelem is összejött. Megtörtént azonban az elképzelhetetlen, az utóbbi hetekben a kékek sorra döntögetik meg a negatív rekordokat. Ebben a cikkben azt próbáljuk megérteni, mi az oka a mélyrepülésnek.
"A körmöm segítségével alakítottam ki a sebet. Fájdalmat akartam magamnak okozni" - nyilatkozta Guardiola a Feyenoord ellen 3-3-as döntetlennel zárult mérkőzés után. Bár csapata végre megszakította az ötmeccses vereségszériáját, ez az eredmény mégis fájó sebet ejtett, hiszen a Manchester City lett az első együttes a Bajnokok Ligájában, amely háromgólos előny birtokában sem tudott nyerni a 75. percben. A spanyol edzőnek 942 mérkőzésre volt szüksége ahhoz, hogy csapata ilyen drámai leolvadást szenvedjen el, így nem meglepő, hogy nehezen dolgozza fel az eseményeket.
A helyzet csak súlyosbodhat, hiszen a manchesteriekre a közelmúlt talán legnagyobb kihívása, a Liverpool vár a hétvégén, ráadásul az Anfield Roadra látogatnak Haalandék. Ez a Liverpool jelenleg 12 fordulót követően nyolc pontos előnnyel vezeti a Premier League-et, és a Bajnokok Ligájában eddig egyedüliként büszkélkedhet 100%-os teljesítménnyel. Szerdán ráadásul sikerült legyőzniük a Real Madridot, aki régóta mumusnak számított számukra, így véget vetettek egy nyolcmeccses nyeretlenségi szériának a spanyol óriás ellen.
Az angol szuperrangadót előzetesen bemutató cikkünkben már érintettük, hogy Guardiola feladatait számos sérülés nehezíti. Különösen fájó Rodri elvesztése, aki nemcsak a védekezésben, hanem a támadásokban is kulcsfontosságú szereplő volt. A középpályás a legutóbbi Arsenal elleni mérkőzés során szenvedett keresztszalag-szakadást, és valószínűleg már nem léphet pályára az idény hátralévő részében. Ennek ellenére a The Rest is Football című podcastban kifejezte eltökéltségét, hogy mindent megtesz a mielőbbi visszatérésért. Rodri hiánya pedig az utóbbi mérkőzések során egyértelműen megmutatta, hogy mennyire súlyosan érinti a csapatot.
Guardiola csapatai hagyományosan sebezhetőek a kontratámadásokkal szemben, és valószínűleg ez a jövőben sem fog megváltozni, hiszen játékuk nagyrészt a dominálásra és a labdabirtoklásra épül. Azonban Rodri hiánya komoly gyengeségeket idéz elő a középpályás védekezésben és az ellenfél térfelén végzett letámadásban is, amely a Manchester City egyik legfőbb erőssége volt. Az előző szezonban a csapat meccsenként átlagosan 7,5 alkalommal szerzett labdát az ellenfél térfelének utolsó harmadában, ezzel csak a Liverpool tudta őket felülmúlni (7,6 labdaszerzés/mérkőzés a 2021/2022-es szezonban). Az idei évben viszont ez az átlag mindössze 4,9-re csökkent, ami a Guardiola-érában a legalacsonyabb érték. Rodri emellett a fejpárbajokban is kiemelkedett a Premier League mezőnyében, tavaly az esetek több mint 71 százalékában győztesen került ki ezekből a szituációkból. Az általa hagyott űrt sem Mateo Kovacic, sem a visszatérő Ilkay Gündogan nem tudta pótolni; Kovacic 178 centiméteres, Gündogan pedig 180 centiméteres magasságával szemben Rodri 191 centiméterével jelentős fizikai előnyt képviselt.
A manchesteri labdaszerzések száma annak ellenére esett vissza ennyire, hogy jelentősen feljebb tolták a védővonalukat. Míg a 2020/2021-es idényben átlagosan 28 méterre helyezkedett el a védelem a saját kapujától, az Athletic statisztikái szerint idén ez a távolság 41 méterre nőtt, Guardiola emellett a szélső védőinek is támadóbb szerepet szán.
A Manchester City agresszívebben támadja le ellenfeleit, mint bármelyik másik csapat Európában, ez pedig hatalmas üres területeket eredményez a kontratámadásoknál.
Az ellenakciók hatékony semlegesítése így a két középhátvéd és Ederson feladatává vált, ám közöttük a megfelelő összhang sajnos nem alakult ki. A sérülések miatt a Premier League idény első 12 mérkőzésében már hét különböző játékos vette át a védelem közepén a szerepet. Míg a City az idény kezdetén, az első 13 meccsük során csupán 10 gólt kaptak, addig az utolsó hat mérkőzésükön már 17 találat zökkenhetett be a hálójukba. Ráadásul minden ellenfelük legalább két gólt tudott szerezni ezeken a találkozókon. Ilyen gyenge teljesítményt utoljára 1963 tavaszán mutatott a csapat, ami végül a másodosztályba való kieséshez vezetett.
A sorozatos védelmi hibák miatt az egyszemélyes támadóarzenálra, Erling Haalandra is nagyobb teher nehezedik idén. A norvég csatár remekül kezdte az évet, az első öt bajnokin 10 gólt szerzett, ahogy viszont a City, úgy az ő játéka is jelentősen visszaesett az őszi szezon második felére. Legutóbb ugyan kétszer volt eredményes a Feyenoord ellen, de talán nem árulunk el nagy titkot azzal, hogy ennél azért keményebb védelmekkel találkozik hétről hétre a bajnokságban. Összességében így is remekül áll Haaland, minden sorozatot figyelembe véve 18 meccsen 17-szer volt eredményes, de a City gyenge teljesítménye miatt ennél is többre lesz tőle szükség a folytatásban. Manchesterben nagy célokat tűztek ki a szezon előtt, az angol bajnoki cím megvédéséből, valamint a Bajnokok Ligája-trófea újbóli elhódításából pedig vélhetően a rossz forma ellenére sem engednek.
Akármennyire is sikeresek a legjobbak, a vereség és a sorozatos kudarctól senki sem immunis. A Manchester City játékosai különösen nincsenek hozzászokva ahhoz, hogy zsinórban hat mérkőzésen győzelem nélkül távozzanak a pályáról. A mentális nyomás egyre inkább érezhető, és ezt jól példázza Haaland teljesítménye a keddi Bajnokok Ligája mérkőzésen. A hazai csapat idegesen lépett pályára, de amikor a norvég a 40. percben büntetőt lőtt, egy hatalmas teher gördült le a válláról. A gólja után már-már megkönnyebbülten, egy jó nagy rúgással kifejezte az érzéseit. Ő szerezte a harmadik gólt is, majd széles mosollyal ünnepelte a találatát a csapattársaival.
Ekkor már talán mindenki azt hitte, hogy a City győzelme zsebben van, visszatér minden a megszokott kerékvágásba. De nem tért. Még az idei szezon egyik legmegbízhatóbb játékosa, Josko Gvardiol is hibát hibára halmoz: a hétvégi, Tottenham elleni találkozón egy, a Feyenoord elleni BL-meccsen két gólt kaptak róla. "Sok meccset veszítettünk mostanában, szükségünk lett volna erre a győzelemre. Jól játszottunk, de az első góljuk után valami megtört bennünk. [...] Nem zártuk le a meccset és minden alkalommal, amikor felértek a kapunk elé, gólt szereztek" - nyilatkozta a BL-meccs után Guardiola. A történelmi összeesés pedig mentálisan csak még mélyebbre taszíthatja a Manchester Cityt.
A spanyol tréner az utóbbi időben többször is utalt már rá, hogy csapata visszaesése elkerülhetetlen volt. Elmondása szerint az a meglepő, hogy a Manchester City évről évre meg tudott újulni és egymás után négyszer nyert bajnokságot. Rámutatott, hogy az elmúlt bő egy évtizedben a többi PL-győztes együttes a bajnoki cím után mind leeresztett, és nem tudta a következő évben is megismételni a sikerét. Így volt ezzel Ferguson utolsó éveiben a Manchester United, a 2010-es évek közepén a Leicester City és a Chelsea, illetve a Klopp-féle Liverpool is.
Csupán egy kivétel akadt, mégpedig Guardiola Manchester City csapata.
Mi vár ránk most? A Liverpool kétségkívül a legnehezebb ellenfél, akivel a Citynek szembe kell néznie, hiszen még a legjobb formában lévő csapatoknak is komoly kihívást jelentett a vörösök legyőzése. Jelenlegi körülmények között nem túlzás azt állítani, hogy a Nottingham Forest, Crystal Palace, United, Aston Villa, Everton és Leicester csapataival is komoly küzdelem vár a manchesteriekre decemberben. Ráadásul ott van még a megújult Bajnokok Ligája, ahol Guardiola gárdája az élmezőnyből várta a szereplést, de a Juventus és a Paris Saint-Germain ellen valószínűleg a továbbjutás kiharcolása lesz a fő prioritásuk.
A Manchester City története azonban biztosan nem ér itt véget. Pep Guardiola a káosz közepén újabb két évre hosszabbította meg szerződését a klubbal, és ha valaki, akkor ő képes lehet talpra állítani a csapatát. Addig azonban bőven elképzelhető, hogy lesz még ennél sokkal rosszabb is a helyzet Manchesterben.