Túl korai lenne megszüntetni a Szíria ellen bevezetett uniós szankciókat - hívta fel a figyelmet az új külügyi főképviselő.

Az EU külügyminisztereinek hétfői brüsszeli ülését megelőzően Kaja Kallas, az Európai Unió frissen kinevezett külügyi vezetője nyilatkozatot tett, amelyben hangsúlyozta, hogy jelenleg nem áll szándékukban a Szíria számára nyújtott pénzügyi támogatás kiterjesztése. A már az ENSZ-ügynökségeken keresztül folyósított segélyeken túl nem terveznek további forrásokat biztosítani.

A szankciórendszer esetleges kiigazítása a jövő kérdése, amennyiben pozitív fejleményeket tapasztalunk

- nyilatkozta Kallas a Reutersnek. Hozzátette, hogy az EU jelenleg is a legnagyobb humanitárius segélyt nyújtja Szíriának, de további támogatás nem érkezhet "üres csekk formájában".

A szituációt még inkább összetetté teszi, hogy...

Nemcsak a megbukott Bassár el-Aszad rezsimje, hanem a hatalmat átvéve lévő Hayat Tahrir al-Sham lázadó csoport is hosszú évek óta szankciók súlya alatt áll.

Kallas a hétvégén részt vett egy jordániai konferencián, ahol a régió és a nyugati országok képviselői Szíria Aszad utáni jövőjéről folytattak eszmecserét. A diplomaták egyhangúlag hangsúlyozták, hogy a kisebbségek védelme elengedhetetlen fontosságú kérdés a jövőbeli stabilitás szempontjából.

"Kallas úgy véli, hogy Szíria előtt egy reményekkel teli, ámde mégis bizonytalan jövő áll. Ez volt az első alkalom, hogy új pozíciójában a Közel-Keletre látogatott. Az új ideiglenes vezetők néhány 'ígéretes jelenséget' mutatnak, azonban ezek még nem elegendőek a helyzet stabilizálásához."

A valódi értékeket a cselekedetek tükrözik, nem csupán a beszéd. Az elkövetkező hetek és hónapok lesznek azok, amelyek felfedik, hogy tetteik valóban a helyes úton vezetnek-e.

- emelte ki az EU külügyi vezetője.

Kallas hangsúlyozta a nők és lányok helyzetének jelentőségét, kijelentve: "A nőkkel és lányokkal való bánásmód, amely mindenki figyelmét felkelti, világosan tükrözi a társadalom karakterét és az intézmények struktúráját."

Az emberi jogi szervezetek álláspontja szerint számos ember, több tízezer, szenvedett a Aszad-rezsim önkényuralma alatt. Kallas úgy véli, hogy a leváltott elnök felelősségre vonása elengedhetetlen a Szíriában elkövetett bűncselekmények kapcsán. Az Európai Unió elvárja, hogy a Nemzetközi Büntetőbíróság alaposan megvizsgálja a jogi lépések lehetőségeit.

A felelősségre vonás hiánya megöli az igazságszolgáltatás eszményét, míg az igazságos ítélkezés nélkül szinte lehetetlen egy ország valódi újjáépítése.

- ezzel fejezte be nyilatkozatát az Európai Unió külügyi vezetője.

Related posts