Ursula von der Leyen három különböző támadás következtében készül tárgyalásokra és válaszlépésekre.

Az Európai Unió egyre több fronton kényszerül védekezni a kereskedelemben az amerikai protekcionizmus, a belső megosztottság és a globális deglobalizációs trendek közepette. Donald Trump amerikai elnök újabb vámháborúja, valamint a megakadt szabadkereskedelmi tárgyalások próbára teszik Brüsszel stratégiai rugalmasságát. Ursula von der Leyen célja az egységes fellépés és új piacok keresése, de a belső és külső akadályok ezt mindeddig korlátozták - írja elemzésében a Financial Times.
Az Európai Unió globális kereskedelmi nagyhatalommá való fejlődése a szabályalapú globalizáció időszakában zajlott, azonban ma már egy olyan világban kell helytállnia, ahol a kereskedelem a geopolitikai befolyásolás egyik fő eszközévé vált. Donald Trump újraválasztása óta a Fehér Ház különböző stratégiákat alkalmaz, mint például vámok, exportkorlátozások és gazdasági zsarolás, hogy előnyösebb feltételeket harcoljon ki az EU számára.
Trump például azzal próbálta nyomás alá helyezni az EU-t, hogy a vámok megkerüléséhez 350 milliárd dollár értékben kellene amerikai cseppfolyósított gázt beszereznie. Ez a követelés azonban teljesen megalapozatlan, hiszen a 2024-es évben az EU összesen mindössze 13 milliárd dollárnyi LNG-t importált az Egyesült Államokból.
Az Egyesült Államok január óta új vámcsomagokat vezetett be, köztük 25%-os terhet az acélra, alumíniumra és autókra. Egyes vámokat ideiglenesen megfeleztek júliusig, hogy tárgyalásokra maradjon idő, de a fenyegetettség állandó. Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke nehéz helyzetben van:
A 27 tagállam közötti egységes EU-s álláspont kialakítása, az Egyesült Államokkal folytatott tárgyalások lebonyolítása és egy újabb gazdasági recesszió megelőzése mind-mind kulcsfontosságú feladatok, amelyek most együttesen állnak előttünk.
Von der Leyen egy háromlépcsős megközelítést alkalmaz a helyzet kezelésére:
Ennek része a belső piac akadályainak lebontása is -- a Mario Draghi-féle jelentés szerint ezek a belső korlátok olyanok, mintha 45%-os vám terhelné a gyártást és 110%-os a szolgáltatásokat. Bár a belső piac a legfontosabb védőbástya, az akadályok lebontása politikailag és gazdaságilag is nehéz.
A külső piacok bővítésére tett erőfeszítések látványosabbá váltak: 2024 decemberében megszületett a régóta halogatott Mercosur-megállapodás, majd frissítették a mexikói egyezményt is. További tárgyalások zajlanak Ausztráliával, Indiával, Délkelet-Ázsia több országával, valamint az Egyesült Arab Emírségekkel.
Brüsszel egyre közelebb kerül a CPTPP-hez, amelynek tagjai között Új-Zéland és Szingapúr is megtalálható.
A tárgyalások rendkívül bonyolultak, különösen az Európai Unió belső ellentmondásai és zöldpolitikai követelményei miatt. A mezőgazdasági lobbik és a környezetvédelmi aktivisták együtt léptek fel, hogy megakadályozzák számos megállapodás ratifikálását, attól félve, hogy a külföldi importok – mint például a hús, a cukor vagy a pálmaolaj – káros hatással lesznek az európai termelők helyzetére és az éghajlatra. Olyan országok, mint Franciaország és Hollandia, még mindig ellenzik a Mercosur-megállapodást, annak ellenére, hogy az tartalmaz egy dömpingellenes mechanizmust is. Sabine Weyand, az EU kereskedelmi főigazgatója hangsúlyozta, hogy a túlságosan szigorú exportstandardok elidegenítették a partnereket, ezért fontos lenne, hogy rugalmasabb és együttműködőbb megközelítést alkalmazzanak a jövőbeli tárgyalások során.
A gazdasági hatások hamar megjelenhetnek:
az ING Bank becslése szerint a 20%-os amerikai vámok 15%-kal csökkenthetik az EU-ból az USA-ba irányuló exportvolument, ami rövid távon 0,3%-os GDP-csökkenést jelenthet.
Leginkább Németországot, Olaszországot és Írországot érintené a visszaesés. Ha az EU is visszavágna, az tovább csökkentené a gazdasági teljesítményt. Bár az új Anti-Coercion Instrument eszköz bevetéséről is szó esik, a tagállamok közti megosztottság akadályozza a hatékony fellépést. Egy EU-diplomata szerint "kollektív fellépés nélkül nincs megoldás, de az is kell, hogy az asztalon legyen a pisztoly, még ha nem is sütjük el".