"Vagy egy európai-orosz konfliktus elé nézünk, vagy tanúi leszünk, ahogy az amerikaiak és az oroszok üzletelnek egymással."

Bár a sajtóban gyakran ellentmondásos információk látnak napvilágot, úgy tűnik, egyre nagyobb az esély arra, hogy a közeljövőben sikerül megállapodást kötni az orosz-ukrán konfliktus befagyasztásáról. Ezt Jarábik Balázs, Ukrajna-szakértő hangsúlyozta, aki nemrégiben elindította saját projektjét, az Essential Ukraine-t. A nemzetközi hírnévnek örvendő elemző, Tatyjana Sztanovaja R.Politik nevű honlapján megjelent interjújában osztotta meg gondolatait, amit a 444 cikkében is részletesen feldolgoztak.
Jarábik szerint nem vehető biztosra, hogy a megállapodást megkötik, de az utóbbi napok-hetek nyilatkozatai és kiszivárogtatásai ebbe az irányba mutatnak. Úgy is, hogy minden érdekelt hajlamos az elérhetetlen maximumról beszélni, az oroszok éppúgy, mint az ukránok vagy a nyugat-európaiak, miközben csak az amerikaiak próbálkoznak érdemi kompromisszumokkal. Ez akkor is így van, ha ők sem az érdekeikkel ellentétesen cselekszenek.
Nem nehéz észrevenni, hogy Erről írt korábban Szergej Vakulenko, a berlini Carnegie Központ elemzője is - anyagára a 444 is hivatkozott -, aki az Északi Áramlat 2 újraindításával kapcsolatos hírek alapján vonta le következtetéseit. Ez a konkrét ügy - miszerint az amerikaiak "nevükre vennék" a felrobbantott gázvezetéket - azóta sem került le a napirendről, ráadásul mellé tehető a zaporizzsjai atomerőmű üzemeltetésének a kérdése, nem beszélve a sokszorosan vitatott amerikai-ukrán nyersanyag-megállapodásról.