A Nemzetközi Űrállomás fedélzetéről lenyűgöző látvány tárult a szemünk elé: egy villámvihart örökítettek meg, melynek fényei és formái a földfelszín fölött táncoltak. A kép olyan, mintha az ég csodálatos fényjátékát mutatná be, ahol a természet ereje és s

Viharos időjárás esetén gyakran csodálkozhatunk a villámok látványán, azonban a jelenség mögött rejlő mechanizmusok még mindig sok rejtélyt hordoznak. Annyit azonban biztosan tudunk, hogy a villámlás akkor következik be, amikor az atmoszféra elektromos töltései egyensúlyba kerülnek. A tudományos közösség különböző mérőeszközökkel igyekszik feltérképezni ezt a folyamatot, és az utóbbi években jelentős előrelépéseket tettek a villámcsapás kialakulásának, mindössze másodperc töredéke alatt végbemenő eseményeinek megértésében – olvashatjuk a LiveScience cikkében.
Ebben pedig a Nemzetközi Űrállomáson tartózkodó űrhajósok is segítenek, mivel a NASA legendás űrhajósa, Don Pettit által kifejlesztett technikával erős villámlásokat kaphatnak lencsevégre, amint azok 400 kilométeres magasságban emelkednek a bolygó felszíne fölé. Ezekből tett közzé néhány fotót Anne McClain és Nichole Ayers űrhajós, akik jelenleg a 73-as expedíció legénységének tagjaiként szolgálnak az űrállomáson.
A lenyűgöző fényképeket 120 képkocka/másodperc sebességgel készítették, ami különösen lényeges, hiszen a belülről ragyogó lila fény, amely megvilágítja a felhőket, csupán ennek az időnek egy apró részében figyelhető meg.
A felhők feletti villámlások megfigyelése olyan részleteket tárhat fel, amelyeket a felszínről nem láthatunk. A kék sugárkitörések jelentőségéről például mindaddig semmit nem lehetett tudni amíg az űrmegfigyelő rendszerek meg nem örökítették. Ez egy ritka légköri jelenség, amely a zivatarfelhők fölött jelenik meg, általában kékes fényű, kúpszerű villámként, és a sztratoszférába lövell felfelé, 40-50 km-es magasságig. Ez jelentősen eltér a hagyományos villámlástól, és csak különleges körülmények között, speciális kamerákkal lehet észlelni.